Browse > Home / Bilgi Teknolojileri, software / Blog article: Windows 7 hakkında bilmeniz gereken özellikler

| Subcribe RSS

Windows 7 hakkında bilmeniz gereken özellikler

October 24th, 2009 Posted in Bilgi Teknolojileri, software

Microsoft’un başarılı işletim sistemi deneyimi geçtiğimiz gün lansmanı yapılan Windows 7 ile devam ediyor. Pek çok kullanıcı özellikle XP’den sonra Vista’ya alışamamıştı. Bunun sebepleri kuşkusuz iyi optimize edilmeyen bir sistem ve beraberinde getirdiği performans sorunlarıydı.

İlk BETA Windows 7 işletim sistemini yükledikten sonra bu sefer gerçekten olmuş dedim. Aramın Vista ile kötü olmaması, yadigar XP’den vazgeçemiyor olmam belki de bu beğenimin başlıca faktörleri arasında geliyordu. Windows 7; Vista’nın görselliği ve güvenliği ile birlikte XP’nin stabilitesini bir arada ve daha fazla özellikleriyle sunan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Peki siz bu deneyime hazır mısınız?

Kullanıcı/Çalışan Üretkenliği

Windows 7 ile birlikte BranchCache adı altında bir özellik geliyor. Bu özellikle şirketlerine uzaktan bağlanan çalışanlar için düşünülmüş bir özellik. Uzaktaki sunucu kaynaklarına sıklıkla erişiyorsanız, bu özellik ile sık kullandığınız bilgilere daha hızlı erişim gerçekleştiriyorsunuz. Tek yapmanız gereken sunuculara Windows Server 2008 R2 yüklemek. 2.5 senedir 2003 R2 kullanan biri olarak, son sürüm 2008’in stabilite ve güvenliğinden kuşkum yok diyebilirim.

Uygulama Kısıtlama

İstenmeyen yazılımların izinsiz bir şekilde yüklenmesi, özellikle IT admin’lerinin istemeyeceği bir durumdur. Windows 2008 Server ile gelen tek tuşla kısıtlama gibi özellikler, Windows 7 ile AppLocker adı altında sadece uygulamalar için geçerli oluyor. Kural tabanlı olarak çalışan bu özellik ile çalışanların PC’lerinde malware/BOTNET tarzı uygulamaların çalışmasını önceden planlayarak engelleyebilirsiniz. Detayları İngilizce olarak buradan izleyebilirsiniz.

Çıkartılabilir Disklere Şifreleme Uygulama

Şifreleme ya da İngilizce adıyla “Encryption” özellikle son senelerde IT sektörünün vazgeçilmez konularından birisi haline geldi. Bilgisayar kullanıcıları artık clear text olarak saklanan bilgilere güvenmiyorlar ve bu nedenle özellikle hassas bilgilerini şifreleyerek saklamak istiyorlar. Windows 7, daha önce Vista ile gelen BitLocker uygulamasını bir adım öteye taşıyor. İster sabit disk bölümlerini ister USB flash sürücülerine uygulayabileceğiniz bu şifreleme ayrı olarak deneyimli kullanıcılar için Group Policy kısmında da kontrol edilebiliyor.

Donanım Uyumluluk Gereklilikleri

Daha önceki paragraflarda belirttiğim gibi, fazla kaynak tüketen Vista işletim sistemi XP’den daha iyi güvenlik öğeleri sunmasının yanında, üretkenliği arttırıcı özellikler içeriyordu (Windows Search 4, AERO ve ReadyBoost teknolojileri). Windows 7, Vista’nın çalıştırabildiği tüm donanımlar ile daha iyi çalışma ortamı vaadediyor. Performans ve stabilite sorunlarının optimize edildiği Windows 7 ile PC’leriniz daha hızlı açılacak ve uygulamalar yaptığınız işlemlere daha iyi tepkime verecek.

Uygulama/Program Uyumlulukları

Eğer Vista kullanmışsanız, kernel seviyesinde yapılan değişiklerinden dolayı XP’den daha güvenli olduğunu ve istediğini uygulamaları çalıştır sırasında karşınıza çıkan uyarı mesajlarından sıkılmışsınızdır. Herşey güvenlik için prensibine dayanan bu özelliği (UAC) şahsen ben kapatmıştım. Son kullanıcı tarafında “user friendly” olmayan güvenlik öğelerinden oldum olası haz etmedim. Ancak bu zaten güvenliğin ana temelini oluşturan pratik-güvenlik kavramlarının çakışmasından geliyor.

Neyse, konumuza dönelim. Windows 7’de de Vista ile benzer bir yapı göreceksiniz ancak bu yapı daha stabil bir şekilde geriye dönük olacak. XP’de çalışıp, uyumlu yapmama rağmen Vista ile çalışmayan pek çok program bulunuyordu ancak görünen o ki, Windows 7 ile bu sorunlar da tarih olacak.

Noktayı koymadan önce, “Nerede o NT/2000 günleri?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak Microsoft yavaş yavaş bu işi kıvırmaya başlamış gözüküyor. En azından son kullanıcı için daha “user friendly” ve hoş grafiklerle süslü bir işletim sistemi tasarlarken, diğer yandan IT profesyonelleri için de güzel özellikli bir işletim sistemine sahip olduk Windows 7 ile…

2 Responses Yorum“Windows 7 hakkında bilmeniz gereken özellikler”

 1. Atahan Ceylan :

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.


 2. Windows 7 ve güvenlik | Zafer Yılmaz :

  […] 7  İşletim Sistemi’nin neler getirdiklerini daha önceki yazımda kabaca anlatmaya çalışmıştım. Şimdi ise bu özelliklerin özellikle güvenlik yöneticileri […]


Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

 • Site istatistik

  Bugünkü ziyaret: 9
 • Add to Technorati Favorites

  Mail adresinizi girin: • Google Connnect
 • RSS DarkHardWare News