Browse > Home / Güvenlik, Phishing / Blog article: TTNET, önemli bir Güvenlik Uyarısı yayınladı

| Subcribe RSS

TTNET, önemli bir Güvenlik Uyarısı yayınladı

April 7th, 2009 Posted in Güvenlik, Phishing

Son zamanlarda TTNET Müşteri Hizmetleri tarafından arandıklarını zanneden bazı internet kullanıcılarının kimlik ve kredi kart  bilgilerine erişildiğini tespit eden TTNET, konuyla ilgili olarak internet sitesinde bir güvenlik uyarısı yayınladı.  IVR sistemlerinin güvenliği hakkında belki ileride bir yazı yazarım.

Aşağıda ilgili güvenlik metnini aynen aktarıyorum.

Değerli Müşterimiz,

Son günlerde bazı müşterilerimizin farklı telefon numaralarından “TTNET Müşteri Hizmetleri” adı altında arandıkları ve farklı gerekçeler kullanarak kendilerinden kredi kartı bilgilerinin istendiği tespit edilmiştir.
TTNET A.Ş. tarafından 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri haricinde başka bir numaradan arama yapılmamaktadır.

444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri yetkilileri tarafından yapılan aramalarda hiçbir zaman kredi kartı, şifre gibi özel bilgiler sorulmamaktadır.

TTNET A.Ş., müşterilerinden e-posta yoluyla hiçbir şekilde bilgi talep etmemekte ve kişisel bilgilerinin tamamını istememektedir.

TTNET A.Ş. sadece son ödeme tarihi geçmiş ama henüz faturasını ödeyememiş abonelerimize Sesli Yanıt Sistemi (IVR) ile otomatik arama yaparak borcunu hatırlatmaktadır. Bu aramalarda abonelerimiz, eğer uygun görürlerse telefon tuşlarını kodlayarak sesli yanıt sistemindeki ilgili menü aracılığıyla kredi kart bilgisini sadece kendisi kullanarak fatura borçlarını ödeyebilmektedir. Ancak bu işlem sadece sesli yanıt sistemi aracılığıyla yapıldığından abonelerimizin, bu işlem esnasında Müşteri Hizmetleri yetkililerimizle hiçbir şekilde teması olmamaktadır.

Müşterilerimizin, bu tür kötü niyetli kişilerin dolandırıcılık faaliyetlerinden dolayı zarar görmemesi için benzeri durumla karşılaştıklarında, herhangi bir bilgi vermeden ve sisteme bilgi girişi yapmadan görüşmeyi sonlandırmalarını tavsiye ederiz.

Saygılarımızla,
TTNET A.Ş.

2 Responses Yorum“TTNET, önemli bir Güvenlik Uyarısı yayınladı”

 1. burçin :

  wallahi bazı firmalar böyle dolandırıcılık işlerinde ne zaman sonra uyarıyolar ama ttnee müşteri hizmetlerinde çalışan arkadaşlarını özverisi sayesindede daha önce uyarıldık.tşk.


 2. Cee :

  Sorry for English but my turkish isn’t good enough for this long story.

  I have had several telephone calls to mobile and home phone, apparently from TTnet servis hizmetleri. The first 3 times I answered in Turkish and nobody spoke.I rang TTnet and complained -they said that according to there records nobody had called me. the response was that they would remove my telephone numbers and nobody would call me. Today another call from TTnet to my mobile I spoke in English and a woman gave me information about a TTnet packege which I already subscribe to!! She then asked for my email address, date of birth and place of birth.I said I couldn’t understand her Turkish, asked for her name and she passed me onto a colleague who spoke English, he asked for my telephone number, and for some security questions; date and place of birth. The woman said her name was Iran ( maybe I got that wrong) Buyukarda.
  I immediately rang TTnet call centre and reported this information. The woman I spoke to said that TTnet wont ask for this information.
  Now I am really concerned whether this is phishing – they didn’t ask for my credit card details but still they asked for personal information. Is there anything else I should do?


Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

 • Site istatistik

  Bugünkü ziyaret: 9
 • Add to Technorati Favorites

  Mail adresinizi girin: • Google Connnect
 • RSS DarkHardWare News