Browse > Home / Güvenlik / Blog article: Security Tip: Ücretsiz virus&spyware tarama sitelerine güvenmeyin

| Subcribe RSS

Security Tip: Ücretsiz virus&spyware tarama sitelerine güvenmeyin

October 20th, 2009 Posted in Güvenlik

Secure Computers LLC firmasının ücretsiz spyware tarama hizmeti sunmasından dolay 1 milyon dolarlık bir cezaya mahkum edildiğini biliyor muydunuz? Sistem bu kadar basit görünebilir ancak kurum; sitelerini ziyaret eden kullanıcılardan sistemleri temiz olsa bile zararlı yazılım olduğuna dair bir uyarı vermesi sonucu bu cezaya mahkum kalmıştı.

Internet’te dolaşırken görmüşsünüzdür, bazı sitelere girdiğinizde ayrı bir pencere açılarak genelde reklam amaçlı olarak bir dizi bilgi verme çöplüğü yer alır. Bu özellikle son internet tarayıcılarına eklenen “pop-up blocker”lar vasıtası ile aşılmış gibi gözükse de, risk hala mevcut. Bazen görüyorsunuzdur, açılan pencerenin içinde “Devam et” ya da “İptal et” gibi seçenekler olmasına rağmen hangi düğmeye basarsanız basın, işlem yapmaya devam edilir. Yukarıda verdiğim örnekteki gibi, kullanıcıların izni olmadan gerçekleşen bu tür kurnazlıklar, genel anlamda suç sayılsa da, tespit edilmesi çok zordur.

Bu nedenle bilinçli bir kullanıcı olmanın prensiplerini önceden belirlemeniz gerekiyor. Peki ya hangi sitelere güveneceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Siz de haklısınız, güvenilir siteler olmakla beraber; bu sitelerde çok daha zararlı internet siteleri kol geziyor. Bu nedenle öncelikle gerçekten güvendiğiniz ve bu gibi güvenlik konularından anlayan bir arkadaşınızdan yardım isteyebilir ve güvenli bir Anti-Virüs ve diğer güvenlik programlarını bilgisayarlarınıza yükletebilirsiniz. Artık kullanılan internet tarayıcılarının bile kendilerine has güvenlik öğeleri bulunuyor.

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News