Browse > Home / Uncategorized / Blog article: RFID pasaportlar kopyalanabilir mi?

| Subcribe RSS

RFID pasaportlar kopyalanabilir mi?

February 5th, 2009 Posted in Uncategorized

Güvenlik nedir, neden ve niçin uygulanması gerekir? Güvenlik kapsamında alınan tedbirleri bir kenara bıraktım; güvenli olarak rahatça kullanılabilir bir arayüz genel anlamda ne yazık ki yok. En üst düzey güvenlik isteyenler, zorluklara ne yazık ki katlanmak durumdalar ki zaten bu beklenen birşeydir ve belki böyle de olması lazım (Özellikle devlet ve finansal bilgi güvenliklerinde) ancak özellikle son kullanıcı tarafında işler biraz karışıyor.

Bu kapsamda, yaklaşık 2 sene önce Amerika’da konuşulmaya başlanılan RFID teknolojisine (RFID çok basit anlamda, bilgilerin radyo frekansı kullanarak tanımlama yöntemidir) sahip pasaportlar, bu aralar internette satışa sunulmuş durumda. Başlangıçta özel verilerin güvenli olarak saklanması için planlanan RFID pasaportlar, zamanla belki de yine teknolojiye yenik düşerek; çok kolay bir şekilde ele geçirilmeye başlandılar. Aslında bu konu ilk zamanlarda da oldukça tartışmaya açıktı. Özellikle birkaç kişi terörist eylemlerin kolayca gerçekleştirilebileceğini bir video ile gösterime sunmuştu.

Amerika’daki yaklaşık 750.000 kişinin başvurduğu bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu pasaport boyutları kimi zaman bir kredi kartı büyüklüğünde olabiliyor. Kart bilgileri okunurken ya da taşınırken herhangi bir şifrelemeye sahip olmayan bu teknolojiyi, gerçekten çok ciddi bir güvenlik açığı oluşturuyor. Ucuz ama oldukça teknik bilgi gerektiren yöntemlerle sokaklarda arabanızda dolaşırken rahatlıkla diğer insanların bilgilerini ele geçirebilirsiniz. Bir demo gösterim ile bu olayı gerçekleştiren Piget’in demosunu Youtube’dan izleyebilirsiniz.

Pasaport’ların zaten koruma kılıfı ile birlikte sunulduğunu ve bir şekilde bilgilerin ele geçse bile ele geçirenlerin bu bilgilerle hiçbir şey yapamayacağını dile getiren güvenlikten sorumlu bir yetkilinin yaptığı açıklama pek içaçıcı gözükmüyor. Bunu özellikle ilk verdiğim video’dan rahatlıkla görebiliyoruz (Pasaport kapağı çok az açık olsa bile, RFID bilgileri rahatlıkla okunabiliyor).

EPC RFID Taglerinin güvenlik uygulamalarında kullanımını içeren RSA’in düzenlediği PDF dökümanını burdan inceleyebilirsiniz.

One Response Yorum“RFID pasaportlar kopyalanabilir mi?”

 1. Zafer :

  İşte ucuza RFID Reader (Hatta starter kit bile demişler 🙂

  http://store.tikitag.com/acatalog/tikitag.html


Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

 • Site istatistik

  Bugünkü ziyaret: 9
 • Add to Technorati Favorites

  Mail adresinizi girin: • Google Connnect
 • RSS DarkHardWare News