Browse > Home / Güvenlik / Blog article: NSA’den Ergenekon tarzında casusluk hareketi!

| Subcribe RSS

NSA’den Ergenekon tarzında casusluk hareketi!

April 17th, 2009 Posted in Güvenlik

Başlık garip gelebilir ancak bu sıralar ülkemizde bu gibi casusluk konuları hakkında çok ciddi olaylar yaşanıyor. Bunların bir benzeri ise kısa süre önce Amerika’nın kalbi olarak nitelendirilen bir kurum olan NSA’de yaşandı.

National Security Agency olarak bilinen Amerika’nın ulusal güvenlik kurumu, Dünya üzerinde de birçok otoriteye sahip. CSS olarak ta bilinen kurum daha çok kriptoloji üzerine DoD‘nin (Amerikan Savunma Bakanlığı) bir alt kurumu olarak çeşitli araştırmalar yapıp, ülke güvenliği için birçok proje geliştiriyor. Benzetme yapmam gerekirse, sanırım ülkemizdeki Tubitak gibi düşünebilirsiniz.

NSA’ya geçen sene çıkarılan bir kanunla birlikte ülkemizdeki Ergenekon vari bir casusluk yapma yetkisi verildi. Ancak NYT’nin haberine göre;  NSA bu yetkiyi hor kullanarak kişisel/özel e-posta adreslerini bile okumaya başladı ve ayrıca dinlememesi gereken birçok uluslararası hatta girip, gereğinden fazla veri topladı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Adalet Bakanlığı (Justice Department), fazladan veri toplama konusunun aşıldığını ancak diğer yandan Haber Alma Meclisi ise, diğer iddiaların araştırılmaya devam ettiğini söylüyorlar. Bu konudaki bir başka iddia ise,  NSA’in kongre üyelerinden biri üzerinde, mahkeme kararı olmadan casusluk yaptığı yönünde…

Ulusal Haberalma’dan konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Dennis Blair, tüm Amerikan vatandaşlarının haklarının korunduğuna dikkat çekmiş. İnandırıcı olmasa da aynen aktarıyorum:

Under these authorities the officers of the National Security Agency collect large amounts of international telecommunications, and under strict rules review and analyze some of them. These intercepts have played a vital role in many successes we have had in thwarting terrorist attacks since 9/11. On occasion NSA has made mistakes and intercepted the wrong communications. The numbers of these mistakes are very small in terms of our overall collection efforts, but each one is investigated, the Congress and the courts are notified, corrective measures are taken, and improvements are put in place to prevent reoccurrences.

Let me clear, I do not and will not support any surveillance activities that circumvent established processes for their lawful authorization and execution. Additionally, we go to great lengths to ensure that the privacy and civil liberties of U.S. persons are protected.

Bir kuruma gereğinden fazla yetkinin verilmesine karşıyım. Ancak mevzu bahis Ulusal Güvenlik olunca bu görüşüm biraz zayıflıyor. Fazla siyaset yapmak istemesem de, konunun bir kısmı bu yöne dayanıyor ve özellikle çeşitli kurumlara olan güven zayıflatılıyor.

Sözüm ona ki; bu tarz haberleri sadece ülkemizde görmüyoruz. Bunun en iyi örneklerinden birini okudunuz ve kişisel bilgi güvenliğinin ne derece önemli olduğuna şahit oldunuz. Siz, gönderdiğiniz e-maillerin sadece gönderdiğiniz kişiler ile kendi aranızda kaldığını mı zannediyorsunuz. İşte, NSA gibi kurumlar; yeri geldiğinde bu gibi kişisel bilgilerinizi okuyabilme yetkisine sahip. Microsoft, Google gibi büyük ve geniş kitlelere hitap eden kurumlarla ne derece anlaşmaları olduğunu düşünmek bile istemiyorum 🙂

Bu gibi konularla ilgili olarak  “24” adlı diziyi de şiddetle izlemenizi öneririm 8)

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News