Browse > Home / Güvenlik / Blog article: Konfirmasyon önemlidir

| Subcribe RSS

Konfirmasyon önemlidir

September 9th, 2009 Posted in Güvenlik

Belki de CRM’in tavan yaptığı bir dönem geçiriyoruz. Sikayetvar.com gibi sitelerin aksine, müşterilerin doğrudan şikayetlerini paylaştığı friendfeed ve twitter gibi çeşitli sosyal medya ortamlarının artmasıyla birlikte, buna bağlı olarak artan müşterinin 3. bir partiyle değil doğrudan kurum ile irtibata geçtiği bu ortamlar, özellikle nokta atışı yapmak isteyen ve sütten ağzı yanan çeşitli müşteriler için biçilmiş kaftan. Bu konuda Pazarlama uzmanı Eren Kumcuoğlu’nun çok güzel özetlenmiş bir yazısını okuyabilirsiniz.

Markalar tabii ki her ağlayana emzik veremez, bunun oluşturacağı iş gücünü düşünmek bile istemiyorum ancak benim gibi çeşitli konularda call center’la bile tam olarak sonuç alamayan ve üstelik müşterisi dahi olmadığım bir kurumla yaşadığım ve aşağıda paylaşacağım sorun bir hayli düşündürücü.

Bir banka düşünün. Müşterisini bağlamış ve ona istediği tüm kart ve kredi imkanlarını sonuna kadar açmış. Banka, çeşitli kampanya duyurularını ve özellikle e-dekont gibi imkanlarından faydalanmak için müşterinin e-posta adresini de almayı ihmal etmemiş. Buraya kadar herşey normal ve doğal gözüküyor değil mi? Peki bundan sonrası?…

Kısaca özet geçmek istiyorum. Her ay olmasa da belirli aralıklarla X bir bankadan ilgili mail adresime  e-dekont alıyorum. Adıma belirli aralıklarla ve yaklaşık 1000TL üzeri bir meblada gelen EFT dekontları bulunuyor. Benim değil bu banka ile hesabımın olması, daha önce hiçbir şekilde çalışmışlığım bile yok. Bankayı arıyorum, call center yetkilisi bana ilk olarak müşteri numaramı soruyor. Benim kurumunuzla ilgili bir hesabım olmadığını söylüyorum ve söyleşi şeklinde geçen konuşmalar devam ediyor. Sonuç mu? Tahmin edebileceğiniz gibi netice alamamaktan öteye gidemiyor. Buna; YILMAZ soyadını taşımanın aziziliği de diyebilirsiniz! :roll:

Ben burada X kurum hakkında herhangi bir şikayette bulunmuyorum. Sadece kurumun güvenlik politikalarına 2 çift lafım olacak;

1- Müşteri kazanırken ya da müşteri bilgileri güncellenirken herhangi bir konfirmasyon bilgisi alıyor ve onaylıyor musunuz? Bu sistemler artık en basit web-siteleri ya da forum sayfalarında bile mevcut iken, bu vurdumduymazlık niye? Özellikle de finansal boyuttaki kritik işlemlerin yaşandığı bir sektörde faaliyet gösteriyorken? Üzülerek belirtmek isterim ki, bu mantıkla hareket ettiğiniz sürece, kurumunuz yol geçen hanından öteye gidemez…

2- Hani olmaz ya, yarın bir gün  Maliye’den kapıma dayansalar ben buna nasıl cevap vereceğim? Veremem, vermem de beklenemez zaten.

Sözüm ona, bu yazdıklarım sadece X kurumu için geçerli olmamakla birlikte, çeşitli kurumlarda da görmekteyim. E-posta, telefon, adres gibi değişikliklerden sonra sadece nüfus cüzfan fotokopisinin alınmasının ve en basit bilgilerin sorulmasının kimseye bir faydası yok. Özellikle de dijital dünyanın, iPhone ve diğer akıllı cihazların sıklıkla kullanılmaya başlandığı bu zamanda, kurumlar bu tarz güvenlik politikalarını tekrar gözden geçirmek zorundalar.

Bana lütfen yetkili birini bağlayın

……………………………..

😐

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News