Browse > Home / software / Blog article: Kişisel Bilgisayarlarınız için olmazsa olmaz Program tavsiyeleri

| Subcribe RSS

Kişisel Bilgisayarlarınız için olmazsa olmaz Program tavsiyeleri

October 28th, 2009 Posted in software

Bilgisayar kullanmak için öncelikle bir işletim sistemine ve diğer günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli ücretli/ücretsiz programlara ihtiyacınız var. Herkesin kafası genel olarak “Hangi programı kullanmalıyım?” yönünden karışıktır çünkü piyasada birbirinden farklı özellikler sunsalar da aslında aynı işi yapan yüzlerce program bulunuyor. Bu yazımda sizlere genel olarak beğendiğim ve sisteminizi yormayacak yazılımlara yer vereceğim.

İşletim Sistemi seçimi

Bu oldukça zor bir süreç. Özellikle yeni bilgisayar alanlar nispeten şanslı durumdalar çünkü genel olarak işletim sistemleri yüklü bir biçimde gelir ve ileride yapılacak yükseltmelere de lisans durumlarına bağlı olarak ücretsiz sağlanabilir.

Bu konuda seçim tamamen sizin tercihiniz. Ancak son günlerde revaçta olan Windows 7, Microsoft tarafında amiral durumunda iken (Alternatifi Windows XP), diğer yanda ücretsiz olarak sunulan Linux dağıtımları da oldukça revaçta. Dağıtım olarak Ubuntu hem kullanıcı dostu, hem de sağlamlık olarak normal bir kullanıcının işini fazlasıyla görecektir.

Yazılımları indirmek için filehippo.com sitesini tavsiye edeceğim. Download.com’dan ziyade çoğu freeware uygulamaların bulunduğu bu siteden programların en son sürümlerini güvenli ve HIZLI bir şekilde indirebilirsiniz. Hızlı diyorum çünkü filehippo, şu ana kadar internet üzerinde gördüğüm en hızlı indirme sitesi. Alternatif olarak Türkçe site var mı bilmiyorum ve açıkçası kullanmıyorum ancak olsa da daha önce edindiğim tecrübeler ışığında tavsiye edemeyeceğim.

Aşağıda belirttiğim yazılımların genel adı bu sektöründe “Basic Kit” olarak adlandırılmaktadır ve bazı uygulamalar Microsoft ve diğer üreticilerin geliştirdiği yazılım kitlerini gerektirebilir (Java gibi).

İnternet tarayıcısı olarak tek geçtiğim Mozilla Firefox, son sürümüyle beni bir hayli hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle belirli bir süre kullanımdan sonra kaynakları ciddi oranda kullanan Firefox, benim gözümdeki liderliğini Google Chrome‘a bıraktı. Şu an Chrome ile muhteşem bir ilişki yaşıyoruz, Allah bozmasın 🙂 – Alternatif Opera’yı tavsiye edebilirim. Bir ara oldukça kullanmıştım hatta son 10. sürümü de özellikle güvenlik yönünden diğer tarayıcıları geride bırakıyor. Son olarak, Internet Explorer 8’i bazı sitelerin getirdiği kısıtlamalar ve Hotmail/Live Messenger nedeniyle kullanabilirsiniz.

1- Chrome 2-Opera 3-Firefox

Anti Spyware programları çeşitlilik gösterse de, tavsiye edebileceğim birkaç araç bulunuyor. Bunlardan ilki Spybot Search&Destroy. Uzun süredir kullandığım program özellikle istenmeyen browser hacklenmelerini önceden engelleyebiliyor ve cookie’ler dahil başlangıç exe’lerini düzenleyebiliyor. 2. olarak Ad-Aware‘i önerebilirim. Program ücretsiz olarak sunulsa da, genel yapısı gereği Non-Commercial Freeware olarak kullanılıyor. Alternatif olarak Microsoft’un Windows Defender yazılımını kullanabilirsiniz.

1- Spybot 2-Ad-Aware 3-Windows Defender

Temizleme ve ince ayar konusunda uzun süredir CCleaner kullanıyorum. Registry dahil, cookielerinize kadar temizleme yapan bu aracı mutlaka kullanmalısınız. Seçeneklerde yer alan Wipe kısmı, boş alanlarınızı optimize ederek, temizlik yapıyor (Ancak dikkat, bu özellik uzun sürüyor ve risk taşıyor -opsiyonel-). Sabit diskinize Defrag yapmak için Windows’un kendi programını kullanabilirsiniz ancak bu noktada ücretsiz olarak sunulan O&O Defrag yazılımını önerebilirim. Profesyoneller için yazılımın ücretli sürümü de bulunuyor. Ayrıca bu firmanın çeşitli konularda çok başarılı tweaking yazılımları da bulunuyor. Profesyoneller mutlaka denemeli.

Anti-Virus olarak ŞU Ürünü kullanın diye bir öneri yapamayacağım. Evimde Symantec Norton 360 kullanıyorum. Ücretli olduğu için alın diyemiyorum ancak genel çözüm olarak alternatiflerine göre başarılı olduğunu söyleyebilirim. Alternatif olarak Kaspersky, ESET NOD 32, Trend Micro gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca Microsoft’un orjinal işletim sistemleri kullananlar için sunduğu Microsoft Security Essentials (İşletim sisteminize göre seçim yapın) adlı ücretsiz sürümü de sistemi fazla yormadan başarılı bir virüs tarama ve önleme özelliğine sahip. Ayrıca yine ücretsiz olarak sunulan Anti-Vir ve Avast gibi yazılımlar da mevcut. Bu yazılımlar bir hayli popüler olmasına rağmen bana pek güven vermiyorlar. Firewall olarak tek geçebileceğim Outpost yazılımını da mutlaka edinmelisiniz. Ancak bu programın biraz bilgi birikimi ve genel sistem hakimiyeti gerektirdiğini hatırlatmam da fayda var.

1-Norton 360 2-Kaspersky 3-MS Security Essentials

Sıkıştırma araçlarından özellikle WinZip’i yıllarca kullandıktan sonra RAR formatının çıkması nedeniyle WinRAR’a yönelmiştim. Ancak bu programların shareware olması, çeşitli sıkıntılar yaratıyordu. Bunların alternatifi olarak hem open-source olması, hemde diğerlerine nazaran daha az kaynak tüketip, 64-bit desteği nedeniyle 7-Zip programını kullanıyorum. Önyargılarınızı kırıp, mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

1- 7-zip 2- WinRAR 3-WinZip

Ofis uygulamalarında alternatifiniz çok ancak bazı önerilerim tabii ki olacak. Bu konuda uzun bir süredir MS-Office 2007 kullansam da alternatif olarak ücretsiz olarak sunulan Open Office kullanabilirsiniz. Yine 2. bir alternatif olarak IBM’in ücretsiz sunduğu Lotus Symphony ofis paketi mevcut. PDF konusunda Adobe Acrobat Reader lider konumunda ancak ben yine buna alternatif olarak Foxit Reader ve eğer paranıza kıyabiliyorsanız (99 Dolar) Nitro PDF yazılımlarını önerebilirim. Özellikle Nitro PDF ile PDF’lerinizi ayrıca profesyonel olarak düzenleyebiliyorsunuz. Ayrı olarak Word uzantılı dosyalarınızdan PDF yapabileceğiniz Primo PDF yazılımı da hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır (Ücretsiz). Özellikle teklif hazırlayan satışçı arkadaşlara şiddetle önerebilirim 😉 Powerpoint dosyalarını herhangi bir ek yazılıma gerek olmadan görüntülebileceğiniz Powerpoint Viewer yazılımı da özellikle sunum sırasında hayatınızı kolaylaştıracaktır.

1-Open Office 2-Primo PDF 3-Foxit Reader

Şimdi biraz da medya oynatıcılarına değinelim. DivX filmlerin yaygınlaşmasıyla birlikte artan video ve ses codec sorunlarıyla boğuşan kullanıcılar için düşünülmüş paket yazılımları hayat kurtarıyor. Bu konuda K-lite Mega Codec Pack önereceğim. Paket her ne kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılasa da video ve ses oynatma konusunda farklı uygulamalara ihtiyacınız olacak. Video oynatma olarak efsaneleşmiş ve miladını hala dolduramayan Media Player Classic ve özellikle HD filmleri sorunsuzda iyi kalitede oynatabileceğiniz bir open-source yazılım olan Media Player Classic Home Cinema’i öneriyorum. Programın 64-bit sürümü de mevcut ve basit kullanım arayüzü ile rakiplerinin şaşalı görüntüsünden ayrılıyor.

Bunlara alternatif olarak sunulan ve oldukça beğenilen GOM ve VLC oynatıcıları da deneyebilirsiniz. Özellikle cep telefon kullanıcılarının  yaşadığı format sıkıntıları için dosyaların formatlarını birbirine dönüştüren Any Video Conventor‘u da mutlaka deneyin. Bazen hayat kurtarabiliyor 😉

1-MPC Home Cinema 2-VLC Player 3-GOM Player

Ses ve müzik konusunda artık alışkanlık olan Winamp‘i kullanıyorum. Çok eskiden Sonique denemiştim ancak sanıyorum ki artık desteği kaldırılmış. Yine bazı kullanıcılar Windows’la birlikte gelen Media Player‘ı kullanmak isteyebilirler. Alternatif olarak iTunes önerilebilinir ancak program özellikle iPod ve iPhone tarzı Apple cihazlarıyla kullanıldığı için tercihiniz daha çok ilk saydıklarımdan olmalı. Yine bazı kendine has formatları destekleyen RealAudio gibi yazılımları da deneyebilirsiniz. RealAudio özellikle internet üzerinden video streaming konusunda etkili bir yazılımdır.

Zamanımızı ufaktan dolduruyoruz… Son olarak resim işleme ve izleme yazılımlarına değineceğim. Yıllarca ACDSee kullandım ancak programın çok çeşitli formatları desteklemesiyle konsepti biraz değişince programdan bir hayli soğudum. Bu nedenle uzun bir süredire Faststone firmasının ücretsiz olarak sunduğu Image Viewer yazılımını kullanıyorum. Aynı firmanın çoklu resimler için resizer programı da bulunuyor, kesinlikle denemelisiniz. Ofiste ise daha çok Microsoft’un Office Picture Manager yazılımı, klasik MS-Paint ile birlikte birçok işimi görmemi sağlıyor (Office 2007 kullanıcılarına tavsiye edebilirim). Daha küçük ve az özellikli bir yazılım arıyorsanız IrfanView’i kullanabilir ya da özellikle Google hizmetlerinden faydalanıyorsanız, Picasa’nın son sürümünü deneyebilirsiniz. Picasa’nın bir artısı da tüm PC’nizi önceden taraması ve bu sayede fotoğraflarınıza daha hızlı erişim sağlaması. Program ile ayrıca çok farklı kolajlar oluşturabilir ve sevgilinizi hazırlayacağınız ufak süprizlerle mutlu edebilirsiniz 😀

Unutmayın ki, önerdiğim programların çoğu ya ücretsiz ya da belirli bir lisans anlaşmasına sahip uygulamalar. Bu nedenden ötürü benzeri hatta daha gelişmiş yazılımlar mutlaka olacaktır ancak çoğu ücretlidir. Bu ücretli programları crackli ya da seri numaraları olan şekilde internette bulmak tabii ki mümkün ancak bu tarz yazılımlar ve dosyalar özellikle deneyimsiz kullancılar için worm/trojan tarzı sorunlar teşkil etmektedir ve bir güvenlik yetkilisi olarak bu tür programları gerekmedikçe/zorda kalmadıkça kullanmanızı özellikle kişisel güvenliğiniz açısından tavsiye etmiyorum.

Uzun bir süredir bu tarzda bir tavsiye yazısı yazmamıştım. Umarım bilgisayarlarınızı daha efektif bir şekilde kullanmanıza katkı sağlamış ve yararlı olabilmişimdir. Güncel yazılım tavsiyeleri için Bilgisayar Dergilerini takip edebilir ya da DarkHardWare.com sitemizdeki konuyla ilgili bölüme gözatabilirsiniz.

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:



  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News