Browse > Home / Güvenlik / Blog article: gmail ve firefox’tan yeni phishing uyarı sistemleri

| Subcribe RSS

gmail ve firefox’tan yeni phishing uyarı sistemleri

April 29th, 2009 Posted in Güvenlik

Yeni ya da eski bilmiyorum ancak ben son zamanlarda sıklıkla karşılaşmaya başladım. Hele ki bu zamanlarda artan phishing saldırıları sanırım son zamanlarda firmaların canını oldukça yakmış olacak ki, internet üzerinde yazılımlarını ve servislerini kullandığımız firmalar kendi müşterileri için ek güvenlik öğeleri sunuyor. Bunlardan bazıları Firefox internet tilkisi ve google’ın gmail servisi.

Önceki Phishing yazımda açıkladığım durumdan çok kısa bir süre sonra ilgili phishing saldırısının internet adresini Firefox tarayıcımdan açtığımda ilk defa gördüğüm ve bir o kadar hoşuma giden bir uygulama ile karşılaştım.  Mozilla Firefox 3.0.8 kullanıyor(d)um (Şimdilerde 3.0.10’a güncellendi) ve aldığım uyarı sitenin Phishing olabileceği yönündeydi. Hata payı olması sebebiyle isterseniz siteyi açmaya devam edebilir ya da “Get me Out of here!” (Beni buradan çıkar) kısmından siteyi anında terk edebilirsiniz. Aşağıdaki resimde Firefox’un uyarısını bulabilir ya da Mozilla’nın güvenlik blog’una gözatabilirsiniz.

Bir diğer koruma yöntemi de gmail’den. Az önce baktığım Spam klasörüme gelen bir mailin hemen üzerindeki uyarı ise ilgili e-posta’nın göndereni görünen kişiden farklı bir kişi tarafından gönderilebileceği şeklindeydi. Herhangi bir şekilde kimlik bilgilerimi vermemin risk olabileceğini düşünen google’a +1 diyoruz. Konu ile ilgili açıklamayı bu adresten Türkçe olarak okuyabilirsiniz. Ayrıca yine gmail’in kendinizden geldiği sanılan maillere karşı yazılan güvenlik yazısını da okuyabilirsiniz.

Darısı hotmail ve internet explorer’ın başına 8)

3 Responses Yorum“gmail ve firefox’tan yeni phishing uyarı sistemleri”

 1. regeeg :

  Kullandığım windows live mailde bu zaten vardı. örneğin paypal adına başka birinden gelmiş olan maili bildiriyor ve hiç bir bağlantıya tıklamamız ve kimlik bilgilerimizi girmemiz konusunda uyarıyor. Eksik kalır yanı yok yani hotmail 🙂


 2. Zafer :

  Ben genelde gmail kullansam da, hala hotmail ve çeşitli servislerinde hesaplarım var. Deneyelim görelim o halde =)


 3. Zafer :

  Denedim ve kesinlikle gmail gibi değil. Açıklamalardan yoksun olarak tasarlanan bir arayüz, içeriği göster-gösterme ve güvenli olarak işaretle seçenekleri kullanıcıları herhangi bir şekilde bilgilendirmiyor. Hotmail’in daha 40 fırın ekmek yemesi lazım.


Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

 • Site istatistik

  Bugünkü ziyaret: 9
 • Add to Technorati Favorites

  Mail adresinizi girin: • Google Connnect
 • RSS DarkHardWare News