Browse > Home / Privacy / Blog article: facebook’un yeni gizlilik ayarları: Profilinizi mutlaka güncelleyin

| Subcribe RSS

facebook’un yeni gizlilik ayarları: Profilinizi mutlaka güncelleyin

December 11th, 2009 Posted in Privacy

Arama motoru Google geçtiğimiz günlerde gerçekleştiği Real Time Search yani kabaca aradığımızı eş zamanlı olarak bulma prensibine dayanan uygulamasını, twitter’dan sonra bazı sitelere eklenmeye başladı.  Bu sitelerin başında facebook gelse de, özelliğin eklendiği diğer siteler şu şekilde: FriendFeed, MySpace, Jaiku ve Identi.ca

Durumu, profillere yapılan bir uyarı ile bildirme yoluna giden facebook, isteğe bağlı olarak yeni gizlilik ayarları yapmanıza ya da ayarlarınızın eskisi gibi kalmasına olanak tanıyor. Peki nedir bu gizlilik ayarları? Paylaştığınız video ve fotoğraflar yanında durum iletileri, arkadaşlarınızın birbirlerini görme özellikleri gibi sıralayabiliriz. Ayrıca Custom Privacy yani özelleştirebilir gizlilik olarak tanımlayabileceğimiz özellik ile, paylaşıma açtığınız iletilerinizi sadece belirli arkadaşlarınızın ve/veya arkadaş gruplarınızın görmesini/görmemesini sağlayabiliyorsunuz.

Dün bir arkadaşımın facebook ile daha önce giremediği profillere erişiminin olduğuna şahit oldum. Eğer sizde kendi arkadaşlarınızın dışında başka hiçkimsenin profilinizi görmesini istemiyorsanız, eski ayarlarınızı lütfen kontrolden geçirin. Bu sadece facebook için değil, google aramalarında da profilinizin gözükmesi, en azından yine ayarlayabileceğiniz belli başlı bilgilerinizin gözükmesi anlamına geliyor. Bu konuda özellikle Amerika’da gizlilik haklarınının ihlali söz konusu olduğu için çeşitli tartışmalar yeralıyor.

Ayrıca dikkatimi çeken bir özellik daha eklenmiş. Privacy Settings kısmına girdiğinizde, genel olarak ana ekrandaki özellikleri değiştirmek isterseniz, hepsinin “kapalı” olduğunu göreceksiniz. Bu özellik, facebook’un kullanıcılarının kişisel güvenlikleri için aldığı bir uygulama. Özellikleri açmak için, “Change Settings” düğmesine tıklıyorsunuz ve facebook sizden kullanıcı parolanızı tekrar girmenizi istiyor. Şifreyi girdikten sonra değiştirmek istediğiniz Gizlilik Ayarlarınızı isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak detaylı bilgi için facebook blog’unda yer alan yazıyı okuyabilirsiniz.

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News