Browse > Home / Güvenlik, Kimlik Yönetimi / Blog article: Dijital Tehlike: Sosyal Ağ ortamlarında almanız gereken tedbirler

| Subcribe RSS

Dijital Tehlike: Sosyal Ağ ortamlarında almanız gereken tedbirler

July 23rd, 2009 Posted in Güvenlik, Kimlik Yönetimi

Hepimiz farkındayız, sosyal ağlar bu aralar oldukça popüler ve bu popülerlik gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bireyler başta olmak üzere; markalar ve firmalar “Sosyal Ağ” kavramını yavaş yavaş kafalarında oturtmaya ve uygulamaya başladılar. Bu artan ivmeyle birlikte güvenlik kavramı da ciddi bir önem kazanmaya başladı. Bu nedenle kabul edin, siz artık bir Sosyal Ağ bağımlısısınız. Meraklanmayın, bu alanda her bünyeye göre bir ilaç var: Facebook, twitter, linkedIN, friendfeed ve diğerleri… Peki sizin ilacınız hangisi? Birden fazla ilacı bünyeniz kaldırmıyorsa, size aşağıdaki tavsiyeleri önerebilirim. Prospektüsü dikkatle okumadan önce, lütfen kullanmayın  🙂

Kişisel ve Profesyonel yaşamı birbirinden ayırmak

Her yiğidin bir yoğur yiyişi vardır.  Kimimiz Sosyal Ağ’ları kişisel ve geyik amaçlı kullanırken, bazılarımız tamamen profesyonel olarak bilgi paylaşımında bulunuyoruz ve farklı sektörlerdeki profesyoneller ile fikir alış-verişleri yapıyoruz. Özellikle facebook gibi daha çok arkadaşlarımızın yaygın olduğu platformlarda, profesyonel kimliğimizi görmezden gelerek davranabiliyoruz. Ancak entegrasyon olarak birçok site birbiriyle bağlantılı olduğu için, bu kişisellik ve profesyonel yaşam arasında ince çizgiyi çok iyi ayarlamamız gerekiyor. Bir gece önce sarhoş kafa ile yazılan girdileriniz ya da paylaştığınız resimler, arkadaşlarınız tarafından komik karşılanabilir ancak özellikle profesyonel alanda pek uygun görünmeyecektir. Profesyonel anlamda çok başarılı bir çalışan olabilir ve aynı zamanda ortamların kral ya da kraliçesi gibi gözükebilirsiniz. Ancak bunu herkesin bilmesi gerekmiyor, öyle değil mi? Belirttiğim gibi dozajı iyi ayarlamalı,  birçok konuda diplomatik ve belki de fazlasıyla profesyonel olmalısınız.

Aşırı paylaşımdan kaçının!

Kişisel ya da çalıştığınız kurum ile ilgili farketmez, yaptığınız herşeyi dijital ortama taşımak yerine daha seçici olmanızda fayda var. Kurum olarak eşsiz bir proje yapabilir ve önü açık bir alanda başarıdan başarıya koşabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, rakipleriniz var. Onların boş durduğunu zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Rakipleriniz yaptığınız işleri yakından takip ediyor ve açıklarınızı kolluyor olabilir. Hatta daha net bir örnek vereyim. 1000’lerce BOTNET sistemine sahip hacker’lar bu bilgi paylaşımlarından firmanızın çeşitli bilgilerini ele geçirerek, dijital casusluk yapabilir ve bu bilgileri rakip firmalara satabilir. Emin olun bu tarz black market‘lar oldukça popülerdir. Türkiye’de bu tarz ortamlar var mı, varsa da ne ölçüde bilmiyorum.

Eklediğiniz ve sizi ekleyen bağlantılarınıza özen gösterin

Popülerlik, fazla abone sayısı gibi kavramlar tabii ki önemli. Sitenizin ya da profilinizin daha fazla hit almasını ve daha fazla kitlelere ulaşmanızı sağlayabilir. Ancak unutulmaması ve üzerinde durulması gereken bir konu var: Sizi ekleyen kişiler neden sizi ekliyorlar? Karakaşınız, güzel gözleriniz için ya da profesyonel anlamda olabileceği gibi, belki çok uçuk gelebilir ama karşınızdaki kişi bilgi hırsızı ya da kötü niyetli biri olabilir. Karşınızdaki kişiyi iyi analiz etmeden kontak bilgilerinizi vermeyin. Listenizde 300 kişi olması yerine, tanıdıklarınızdan 100 kişi olması her zaman için daha iyidir. Nicelik değil, niteliğin önemi mutlaka aklınızda bulunmalı. Bu biraz da bakış açınızla doğru orantılı olarak değişiyor. Özellikle friendfeed’de private feed olayı bazı çevreler tarafından oldukça sık kullanılıyor. İsterseniz tercih edebilirsiniz.

Kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmayın

Bu konuyu diğer bahsettiğim konulara genel bir yaklaşım olarak görebilirsiniz. Katıldığınız, katılacağınız tüm etkinlikleri, çektiğiniz tüm fotoğrafları, kendiniz ya da arkadaşlarınız (hatta markalar) hakkında post ettiğiniz bilgileri paylaşmadan önce, iki kere düşünmenizde fayda var. Güvenlik yetkilileri özellikle bu konuda uyarıyor. Kendiniz, akrabalarınız hatta çocuklarınız hakkında paylaşacağınız çok detaylı bilgiler, ileride size zarar verebilecek bazı olaylara sebebiyet verebilir.

Her ilaca uygun bir ambalaj: Şifreler

Kullandığınız her ilacın kutusu ve ambalajı farklı değil mi? Bu konuda üstüne basa basa söyleyebilirim ki, şifrelerinizi uygun ve güvenli bir şekilde seçmeniz gerekiyor. Geçenlerde Friendfeed’de bir kullanıcının “Bu iletiyi ben yazmadım, nasıl kendinden yazıldı” dediğine şahit oldum. Bu ortamlardaki şifrelerinizi seçerken online bankacılık sistemlerinde kullandığınız şifrelerden farklı bir kombinasyon kullanın. Tüm siteler için aynı şifreyi kullanmak yerine her site için farklı bir şifre (ve lütfen en az 8, hatta 10 karakter) kullanmanız, kendi güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Hatta kendi algoritmanızı kendiniz oluşturun. Kafanız karıştıysa küçük bir örnek vereyim: (Bu konuda ayrıca internet şifre yöneticisini kullanabilirsiniz)

1.harfi büyük, 2. harfi büyük, 3. ve 4.harfi küçük ve aralarında “/” ve son 2 harfi BÜYÜK olacak şekilde ve sonuna sizi simgeleyen bir kelime ekleyip bir şifre oluşturalım.

Friendfeed: FRi/edfeED*ZAFER , twitter: TWi/ttER*ZAFER, linkedIN: LIn/kedIN*ZAFER 😎

Siteler arası koordinasyonu iyi sağlamak

Evet farkındasınız ki, tüm siteler birbirleriyle entegre çalışıyor. Buna beğendiğiniz linkler(delicious, digg) dahil; Facebook, twitter, friendfeed ve diğer sitelerde paylaştığınız herşey, tek bir çatı altında toplanabiliyor.  Özellikle sinirli olduğunuz zamanlarda bilgi paylaşımından kaçınabilir ya da paylaşmadan önce 2 kere düşünebilirsiniz. Birşeyi unutmayın ki, internete yayın yapıyorsunuz ve bu yayına patronunuz dahil, aileniz, akrabalarınız ya da gelecekte çalışacağınız firma çalışanları sizi her an dinleme potansiyeline sahipler. Hatta belki de eski sevgiliniz? Özellikle ayrıldığınız sevgiliniz hakkında çeşitli yazılar yazmak ya da çalıştığınız kişilerle ilgili bazı varsayımlarda bulunmak, size geri dönüşü çok çeşitli olabilecek sonuçlar doğurabilir, dikkatli olun.

Örnekleri çoğaltmak tabii ki mümkün. Genel olarak dikkat edilmesi gereken konulara, bir güvenlikçi gözüyle değinmeye çalıştım. Zamanla friendfeed ya da buraya yapacağınız yorumlarınızla bu yazıyı birlikte genişletebileceğimizi düşünüyorum.

3 Responses Yorum“Dijital Tehlike: Sosyal Ağ ortamlarında almanız gereken tedbirler”

 1. Kubilay Onur Güngör :

  İnşallah insanlar bu parola politikasını aynen uygulamaya kalkmazlar 🙂


 2. Zafer :

  Örnektir, aynen uygulamayın tarzında bir ibare mi koyalım diyorsun? 🙂


 3. Kimlik Hırsızlığında yeni trendler: Tehlike gittikçe artıyor | Zafer Yılmaz :

  […] ciddi bir tehlike oluşturduğu gerçeğini çeşitli yazılarımda dile getirmiştim [1] , [2]. (Özellikle 2. yazıyı okumanızı öneriyorum). Herkesle herşeyi paylaşmayın, her gittiğiniz […]


Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

 • Site istatistik

  Bugünkü ziyaret: 9
 • Add to Technorati Favorites

  Mail adresinizi girin: • Google Connnect
 • RSS DarkHardWare News