Browse > Home / Uncategorized / Blog article: Cep telefonlarına Phising Saldırıları

| Subcribe RSS

Cep telefonlarına Phising Saldırıları

January 7th, 2009 Posted in Uncategorized

Son zamanlarda sıkça duyar oldum:

Avcı kurbanın telefon numarasını bulur ve arar. Efendim ben XX Emniyet Müdürlüğünde bilmem neden sorumlu yetkiliyim. AVCI, kurbanına “Numaranızın kopyalandığını ve son zamanlarda bu numaradan pekçok küfürlü mesajlar atıldığı hakkında ihbarlar almaktayız” der ve kurbanın kişisel kimlik bilgilerini istemeye başlar.
Bu olayın çok kısa bir özeti idi. Epeydir duyum almıyordum ancak geçenlerde üyesi olduğum internet güvenlik gruplarından birinde konu tekrar gündeme geldi. Grup’ta ilgili kurumların da yetkilileri olduğundan, özellikle Güvenlik birimlerimiz (Emniyet Müdürlükleri) ve Operatörler arasında konu ile ilgili çeşitli toplantılar yapıldığını öğrendim. Fazla detay verilmek istenmese de, çeşitli harekat planları oluşturulmuş ve özellikle kullanıcıların bilinçlendirilmesi ve hukuki boyutlar gibi konular tartışılmış. Turkcell’in ilgili güvenlik bildirimine buradan ulaşabilirsiniz.

Siz siz olun ve özellikle etrafınızdaki daha az bilgisiz insanları bu tarzdaki saldırılara karşı bilgilendirin. Özellikle kimlik avcılığı konusu çok ciddi bir konu. Ayrıca diğer saldırılara karşı cep telefonlarınızın güvenliğini ön planda tutun. 2 gün önceki yazım bu konuya çok basit bir örnek (her ne kadar kullanıcı hatası olmasa da).

Mantık basit: Ya tutarsa 🙂

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News