Browse > Home / Güvenlik, Kimlik Yönetimi / Blog article: Amerika’dan Siber Güvenlik için 1.5 milyar dolarlık bütçe

| Subcribe RSS

Amerika’dan Siber Güvenlik için 1.5 milyar dolarlık bütçe

November 18th, 2009 Posted in Güvenlik, Kimlik Yönetimi

X kurumunun kredi kartları ya da vatandaşlık bilgilerinin çalınması gibi haber başlıklarını mutlaka görmüşsünüz, hatta belki de bu konulardan canınız bile yanmış olabilir. Bu konuda önemli olan tehditleri önceden anlamak ve bu tehditler karşısında geliştireceğimiz risk yönetimi ve güvenlik politikalarıdır.

Peki nedir Siber Güvenlik?

Bildiğiniz gibi artık birçok hizmet, servis hatta alışverişlerimizi bile internet üzerinden yapar olduk. Bankalarda sıra beklememek için işlerimizi internet üzerinden hallediyor ve belki de zamanımızı daha verimli kullanmamızın yanında, bu alanda çeşitli maddi ya da manevi kazanımlar sağlıyoruz. Peki hiç düşündünüz mü bu bilgi bütünlüğünüzün hangi sistemlerce korunduğunu? Ya da gerçekten güvenilir olabileceğini? İş bu noktada Siber Güvenlik devreye giriyor ve günümüz teknolojilerden faydalanılarak bilginin korunmasını sağlıyor ve bilginin yanlış ellere geçmesi engelleniyor.

Bu konuda henüz ciddi bir çalışma olmasa da, özellikle Rusya, Çin ve Amerika bermuda şeytan üçlüsü arasında bir rekabet yaşanıyor. Bu üçlünün başını bu sıralar somut adımlar atan Amerika çekiyor. Çünkü, NSA’den sonra Amerika’nın Siber Güvenlik için ayırdığı bütçe tam tamına 1.5 milyar dolar. Peki bu bütçe ile ne yapılacak? Salt Lake City eyaletinde tam 93.000 metrekareye Siber Güvenlik Merkezi kurmayı onaylayan Hükümet, bu inşaat sırasında 5-10 bin arasında işçi çalıştırılacağını ve inşaat tamamlandıktan sonra yaklaşık 200 uzmanın hizmet vereceğini açıkladılar. Teknik olarak netleşen bilgiler açıklanmasa da, inşa edilecek Veri Merkezi’nin NSA’in 38. data center’ı olması planlanan bilgiler arasında…

Cevap Bırakın

Spam Protection by WP-SpamFree

  • Site istatistik

    Bugünkü ziyaret: 9
  • Add to Technorati Favorites

    Mail adresinizi girin:  • Google Connnect
  • RSS DarkHardWare News